Aktuális / Beszélgetés

Hogyan kezelik az önkormányzatok a válságot és annak hatásait?

önkormányzat beszélgetés schreenshot

A járvány okozta gazdasági és társadalmi válság kezelésében jelentős szerepet játszanak az önkormányzatok. Számos település közösségi szolidaritási programokat indított, hogy önkénteseket szervezve, pénzt és eszközöket gyűjtve segítse az embereket. A veszélyeztetettek ellátásától kezdve, a szociális étkeztetés biztosításán keresztül a hiteles információk terjesztéséig sokféle módon tesznek a helyi lakosokért.

A Közélet Iskolájában azt gondoljuk és tanítjuk, hogy fontos, hogy az önkormányzatok minél közvetlenebbül kapcsolódjanak a helyi közösségekhez, és nyitottan működjenek az állampolgárok minél mélyebb szintű bevonásával. A beszélgetésben olyan önkormányzati politikusokkal beszélgetünk, akik szintén ezt az álláspontot képviselik és valósítják meg a gyakorlatban.

Vendégek:

• dr. Bíró Károly – Kozármisleny polgármestere
• Dani Gitta – Bajai önkormányzati képviselő
• Döme Zsuzsanna, Suzi – Budapest, Ferencváros alpolgármestere
• Varga Andrea – Miskolc alpolgármestere

„A mi dolgunk, hogy megmutassuk a kiutat ebből a helyzetből” – Szegénység és önszerveződés a koronavírus idején

Egyre többet hallani, hogy sok közösségbe hamarabb jut el az éhezés, mint maga a vírus. A magyarországi válságkezelés pedig tovább mélyíti a társadalmi egyenlőtlenségeket, és veszélyezteti a szociális területen dolgozókat is. A május 4-én megrendezett a beszélgetésben a válság társadalmi hatásait jártuk körbe, különös tekintettel a sérülékeny csoportokra azzal a céllal, hogy felderítsük az aktív alulról szerveződő segítő és érdekvédelmi kezdeményezéseket és hangot adjunk nekik.

Meghívott vendégek:

• Bitó-Balogh Zsanett, Jász Krisztina - Még egy falat kampány

• Balázs-Piri Katalin - Józsefvárosi Önkormányzat Közösségi Részvételi Iroda

• Köves Ferenc - SZÁD - Szociális Ágazatban Dolgozók Szakszervezete

• Molnár Viktória - Utcáról Lakásba Egyesület

„Nem olyan forradalmi ötlet, hogy kérdezzük meg azokat, akiket érint a probléma” - válság és szolidaritás az oktatásban

A járvány okozta átalakulások hatalmas mértékben érintették az oktatást, és ez által emberek millióit: otthonról dolgozó tanárok, kilakoltatott kollégisták, bizonytalan érettségizők, digitális eszközöket nélkülöző gyerekek, leterhelt szülők. Az április 28-án szervezett online beszélgetésünkben arra kerestünk választ, hogy mi jelenti jelenleg a legnagyobb kihívást országszerte, és milyen szolidaritási szerveződések indultak el, hogy megoldást találjanak a válsághelyzetre.

A beszélgetést a Közélet Iskolája szervezte és Fernengel Ági moderálta.

Meghívott vendégek:

• Szarka Alexandra – Ablak a padra kampány