Aktuális / Filmklub

5 film a társadalmi mozgalmakról, amit nem hagyhatsz ki!

shes-beautiful-when-shes-angry-movie-review

Itt a nyár és a Közélet Iskolájában is nyári szünet van – végre van lehetőség filmeket nézni, könyveket olvasni és lazulni :) Ha olyan filmekre vágysz a nyári estéken, amikből lehet tanulni és inspirációt gyűjteni az őszre, a következőket ajánljuk neked. – Udvarhelyi Tessza ajánlója

1) Adát polgármesternek! (Alcaldessa)

Ebben a dokumentumfilmben azt nézheted végig, hogyan lett polgármester 2015-ben egy olyan aktivistából, aki a helyi kilakoltatás-ellenes mozgalmat egyik vezetője volt. Mi még tizedszer is lerágjuk a körmünket, annyira izgulunk Ada Colauért J Kifejezetten ajánljuk akkorra időzíteni, amikor majd nálunk is kihirdetik az őszi önkormányzati választások időpontját! Olvassátok el Udvarhelyi Tessza beszámolóját a barcelonai választási kampányról.

2) Nem szegényeknek való vidék

Sok érzelmi szál fűz minket ehhez a filmhez, hiszem A Város Mindenkié érdekvédelmi munkájáról és közösségéről szól Bihari László barátunk filmje. De nemcsak ezért érdemes megnézni, hanem azért is, hogy ne csak mindig külföldön keressük a jó példát és az inspirációt, hanem lássuk: itthon is vagyunk sokan, akik másképpen szeretnénk élni és hajlandóak vagyunk ezért tenni is függetlenül attól, hogy van-e hova hazamennünk vagy sem.

3) Egy diktátor megbuktatása (Bringing down a dictator)

Már-már klasszikussá vált dokumentumfilm Slobodan Milosevic megbuktatásáról és arról, milyen szerepe volt ebben az Otpor! nevű ifjúsági mozgalomnak. Ha elcsüggedünk a magyarországi helyzet láttán, érdemes megnézni a filmet és képkockáról-képkockára átgondolni, hogy mi mit tudnánk tanulni a fiatal és nagyon jól szervezett lázadóktól!

4) Értékes életek (Lives worth living)

A világ egyik legcsodálatosabb dokumentumfilmje arról, hogy az Egyesült Államokban kik és hogyan harcolták ki az első akadálymentesítési törvényt. Ha arra vágysz, hogy bátor, erős embereket láss, akik kitartó munkával és hatalmas elköteleződéssel küzdenek magukért és a társaikért – és akik aztán még győznek is –, akkor ez a film neked való!

5) Dühösen a legszebb (She is beautiful when she's angry)

A női felszabadítási mozgalom észak-amerikai történetét feldolgozó film egyszerre dühössé és büszkévé is tesz minket, a nézőket is. Büszkévé arra, amit részben éppen ennek a mozgalomnak köszönhetően szerte a világon a nők elértek, és dühössé amiatt, hogy még mindig mennyi mindekért meg kell harcolnunk.

Jó filmezést!

Tripla filmklub Miskolcon - beszámoló

Március végén három napon keresztül dokumentumfilmeket vetítettünk Miskolcon, beszélgettünk mozgalmiságról, önkormányzatról és társadalmi víziókról – ez volt a Tripla filmklub. Fernengel Ági beszámolóját olvashatjátok.

Most tavasszal tartunk először programokat Miskolcon, ami egy nagy lépés a Közélet Iskolája életében. Ebben a félévben két képzéssel és a Tripla filmklubbal mutatkozunk be a városban. 2019 március végén három különböző helyszínen vetítettünk három estén keresztül, összesen több mint 50 résztvevőnek.

A filmklubok fókuszában az önszerveződés állt, és olyan témák, amelyek Miskolc számára is sürgetőek. A Zöld Sárkány Teaházban vetítettük a Nem szegényeknek való vidék-et, ami A Város Mindenkié csoport lakhatási érdekvédelmi munkáját követi. A második nap az Adát polgármesternek című filmet néztük meg, ami Ada Colau 2015-ös nyertes önkormányzati kampányáról szól Barcelonában, és ahogyan a devizahiteleseket ért igazságtalanságok ellen küzdő aktivistából politikussá válik. Végül a Tintában vetítettük a Mérges Buddha című filmet, ami a volt sajókazai, most pedig miskolci Dr. Ámbédkar Iskola munkájáról szól, akik egy buddhista másodikesély iskolában tanítanak cigány fiatalokat.

A vetítések után meghívott vendégekkel beszélgettek a résztvevők. Lakatosné Jutka, A Város Mindenkié aktivistája beszélt a magyarországi lakhatási válságról, a szolidaritás fontosságáról az elnyomás elleni küzdelemben, és személyes útjáról az aktivizmusban. A második nap Udvarhelyi Tessza a Közélet Iskolája részéről és Varga Andrea a Padtársak tagja beszélgettek arról, hogy mi történt Barcelonában, amióta megválasztották Ada Colaut polgármesternek, hogyan szerveződik továbbra is ez a mozgalom, hogy jelen legyenek a városban, és becsatornázzák a támogatóik véleményét, és hogyan próbál egy élhető és lakható várost teremteni Barcelonából, amit lassan megfojt a tömegturizmus. Majd arról gondolkoztunk közösen, hogy hogyan lehet egy hasonlóan mozgalmi és alulról szerveződő kampányt megvalósítani Magyarországon. A harmadik napon Budai Julianna és Derdák Tibor beszéltek arról, hogy hogyan alakult ki a borsodi iskola, ami a Dr. Ámbédkar neve köré szerveződő nemzetközi mozgalom része. Dr. Ámbédkar Indiában érinthetetlennek született, de elvégezte az egyetemet, és ő vezette a független India alkotmányának megírását. Az ő buddhista mozgalmához kapcsolódva dolgoznak azon az iskolában, hogy pozitív identitást teremtsenek és közéleti részvételre neveljék az itt tanuló cigány fiatalokat.

A három nap alatt sokat gondolkoztunk együtt az önszerveződésről és a politikáról, mi pedig egyre többet tanulunk a beszélgetésekből Miskolcról. Köszönjük a részvételeteket és Varga Andreának, hogy a vetítések közben elkalauzolt minket a Factoryba, a vasgyári utcákban, az újmassai őskohóhoz, a kisavasi pincékhez, az ipartörténeti emlékházba és még a Mexikóvölgyön is át.

Azon dolgozunk, hogy bemutatkozó programjainkat, egyre több miskolci programunk kövesse. Ha szeretnél értesülni ezekről, iratkozz fel a hírlevelünkre itt!

Fotók a miskolci hétvégéről >>>