Kilenc helyszínről érkeztek Európa minden részéről a helyi politikába igyekvő vagy oda sikerrel bejutó aktivisták, közösségi vezetők és szakemberek Budapestre a Közös városunk konferenciára. Az esemény célja az volt, hogy bemutassa a magyar közvéleménynek: létezik politikailag is eredményes civil aktivizmus, ráadásul nemcsak a Nyugat bezzegországaiban, hanem a környező, közép-kelet-európai országokban is. A konferencia egy magyar kerekasztal-beszélgetéssel zárult, ahol két vidéki és két budapesti résztvevő beszélgetett a 2019-es év feladatairól és lehetőségeiről.
Közel négyszáz ember részvételével zajlott le a Közös városunk nemzetközi konferencia február 22-én és 23-án Budapesten, a Bálint Házban. A megjelentek két napon keresztül, kerekasztal- és műhelybeszélgetéseken vehettek részt, ahol a politikában is sikeres városi mozgalmak képviselői osztották meg tapasztalatukat, véleményüket.
Az utóbbi években Európa-szerte kibontakozó újfajta politikai hullám mögött olyan tudatos és aktív állampolgárokat láthatunk, akik politikai szerepvállaláson keresztül küzdenek városaik, tágabb lakóközösségük fejlődéséért, jobbá tételéért. Ezeknek a szervezeteknek a fókuszában a város-hoz való jog biztosítása, a városi közjavak igazságos újraosztása és fenntartható, élhető, egészséges környezet biztosítása áll. Egyes szervezetek egyszeri, lakossági tiltakozásból emelkednek ki, mások hosszú évek működése után döntenek úgy, hogy munkájukat új szintre, a politikai képviselet síkjára emelik.
A konferencián többek között felszólalt annak a Barcelona en Comú-nak a képviselője, amely 2015-ben egy széles civil-politikai platform megszervezésével elérte Ada Colau Ballano, lak-hatási aktivista megválasztását a barcelonai polgármester-választáson. További dél-európai példákon túl (Madrid, Lisszabon) külön hangsúlyt kapott a közép-kelet-európai régió realitása és sajátosságai is. Berlin mellett Varsó, Prága, Zágráb, Belgrád és Maribor képviselői számoltak be arról, hogy milyen civilként, vagy akár nőként a politikában részt venni.
A magyar kerekasztal-beszélgetés résztvevői (Baranyi Krisztina, Gidai Judit, Pikó András és Varga Andrea) arról beszéltek, hogyan lehet az önkormányzaton belül, az önkormányzaton kívül vagy éppen oda igyekezve változást elérni a városukban - hogy az igazságosabb, fenntarthatóbb és befogadóbb legyen.
Magyar nyelvű videó: A helyi politikai megújítása Magyarországon
Műhelybeszélgetések szerkesztett leirata magyarul:
Mozgalomból a városházára - progresszív várospolitikák Európában >>>
Kelet-Európában ez lehetetlen >>>
A helyi politikai megújítása Magyarországon >>>
Hogyan szervezzünk sikeres kampányt? >>>
Gazdaságfejlesztés közösségi alapokon >>>
Zöld ügyek - a közös minimum? >>>
Hogyan születik egyetlen témából nagyobb vízió a városról? >>>
Lakhatás és városhoz való jog >>>
Hálózatos részvétel a városi demokráciában >>>
A konferencia szervezői a budapesti Közélet Iskolája és a bécsi Eutropian.
Az összes fotó a konferenciáról itt található.
Fotó: Csoszó Gabriella