Aktuális / Nemi egyenlőtlenségek

Beszámoló a „Nemi szerepek és nemek közötti egyenlőtlenségek” képzésről

Fotó: Várady István
from Közélet Iskolája on Picasa

A Város Mindenkié hajléktalan aktivistájaként másokkal együtt most a nemi szerepelvárásokról és a nemek közötti egyenlőtlenségek okairól tanulhattam három napon át, péntek-szombat-vasárnap.

Az első napot egy filmnézéssel kezdtük. A film az ötvenes évek Amerikájában mutatja be a nők helyzetét, egy leánykollégiumról szólt, ahol kötelező tantárgy a "házasságtan" is – itt fiatal tanuló lányokat oktattak idősebb tanárnők arra, hogyan legyenek „jó feleségek”. A film végén a látottakat alaposan kielemeztük: megbeszéltük, hogyan korlátozták a filmben a lányokat a nemi szerepek és ezzel szemben a szereplő férfiaknak milyen tág mozgásterük volt. Megdöbbentő volt látni, hogy a film, bár régi, a témában van néhány momentumában arra mutat, hogy sok dologban napjainkra sem változott a nők helyzete.

Szombaton és vasárnap a filmben is megjelenő nemi szerepekkel kapcsolatos kérdéseket vitattunk meg: tanultunk a nemi szerepekről, a nemi sztereotípiákról, arról, hogy hol van „a nők helye” a világban és otthon, a családban betöltött szerepekről, és a média társadalmi szerepéről is szó volt.

Aztán következett a szituációs játékok sorozata, amelyek szórakoztatóak és vidámak voltak. Közben fokozatosan, észrevétlenül is tanultunk és a végére már különféle közös megoldásokat kezdtünk összegyűjteni a táblára vezetve.

Az alapozó képzés során Dósa Mariann és Szabó Móni remekül levezették az oktatást, aminek nagyon várjuk a folytatását :)

Németh Éva

Igazán nagy öröm volt számunkra, hogy részt vehettünk a tréningen. Külön öröm volt a csoport összetételének a színessége. LMBTQ, iletve NaNE-s emberek jelenlétére számítottunk, viszont hajléktalan résztvevőkre nem, jó volt betekinteni kicsit ebbe a dimenzióba is, mármint megismerkedni AVM csoportból érkező aktivistákkal, illetve beszagolni a nagyon szimpatikus Auróra működésébe is.

Nagyon jó volt a szervezés és külön gratulálok az agresszió nélküli, toleráns csoport vezetésért is, ami "embert" próbáló feladat volt, főleg egy olyan vegyes csoportban, mint a hétvégi tréningé volt. Szerencsére nagyon jól "vettétek" az akadályokat, tényleg nagyon tanulságos volt ez a része is a hétvégének.

Reméljük, hogy egyszer lehetőségünk lesz valamilyen formában visszaszolgáltatni a Közélet Iskolájának azt, amit kaptunk.

Demsa Andrea és Lakatos Gabriella

Fotó: Várady István

Fotók a képzésről itt

Ha szeretnéd, hogy minél több hátrányos helyzetű ember vehessen részt a képzéseinket, támogasd munkánkat!

​Képzés a nemi szerepekről és nemek közötti egyenlőtlenségekről

Fotó: Várady István - 2. alkalom
from Közélet Iskolája on Picasa

A Közélet Iskolája egy közösségi oktató- és kutatóközpont, amely a kirekesztett csoportok aktív társadalmi részvételét támogatja.

Miről szól a képzés? A nemi szerepelvárások és a nemek közötti egyenlőtlenségek mindenütt megjelennek, így a társadalmi és közösségi munkában is. Hogyan korlátoznak ezek a szerepek, és miért ennyire nehéz megszabadulni tőlük? Milyen lehetőségeink vannak a változtatásra? Az alapozó képzés során ezeket a kérdéseket fogjuk körüljárni, Dósa Mariann és Szabó Móni segítségével.

Kiket várunk? Mindazokat, akik társadalmilag aktívak (pl. aktivisták, szervezők, oktatók, segítők). Különösen várjuk érdekvédelmi szervezetek és önszerveződő közösségek hátrányos helyzetű tagjainak jelentkezését!

Mikor? 2015. december 4-5-6.

• ×december 4-én, pénteken 17.00-20.00 filmvetítés és beszélgetés
  • ×december 5-én, szombaton 10.00-18.00 elméleti és gyakorlati képzés
  • ×december 6-án, vasárnap 10.00-18.00 elméleti és gyakorlati képzés

Hol? Auróra közösségi központ (Budapest, 8. kerület, Auróra utca 11.)

A képzésen a részvétel ingyenes, de ha be tudod fizetni a 30.000 Ft/fő részvételi díjat, akkor hozzájárulsz ahhoz, hogy a képzéseink hosszú távon is mindenki számára elérhetőek legyenek!

A képzés idejére kávét, teát, rágcsálnivalót, szombaton és vasárnap ebédet is biztosítunk.

Minden résztvevő utazási költségét megtérítjük (Budapestre és a Budapesten belüli tömegközlekedésre is), aki ezt az igényét előre jelzi. Minden esetben a legolcsóbb utazási formát tudjuk csak támogatni. Ha valamelyik résztvevőnek olcsóbb szállást foglalni, mint utazást fizetni, azt is térítjük.

Jelentkezni e-mailben lehet a kozeletiskolaja@gmail.com címen a mellékelt jelentkezési lap kitöltésével. A jelentkezés határideje: 2015. november 20. (péntek)

További tájékoztatás: Dósa Mariann (06 70 509 8510), kozeletiskolaja@gmail.com

www.kozeletiskolaja.hu, https://www.facebook.com/KozeletIskolaja