Túl sok a hír, de túl kevés az infó? - Mi így olvasunk híreket a koronajárvány alatt

compass-2779371_1920
from közéletiskolája on Flickr

A koronavírus járvány alatt könnyű úgy érezni, hogy túl sok a hír és mégis túl kevés az információ. Összezavaró lehet, hogy minél gyorsabban szeretnénk megérteni a folyamatosan változó világot, boldogulni a mindennapokban és megtalálni benne a saját szerepünket

Az online nyilvánosságnak most még nagyobb szerepe mint máskor: akinek megvan a lehetősége vagy arra kényszerül, hogy otthon maradjon, annak az internet lesz a fő érintkezési felülete a világgal.

A bezártság pszichológiailag egyébként is megterhelő, de ha elöntenek a pánikkeltő cikkek, akkor még könnyebb elveszteni a talajt. Ezért összegyűjtöttünk pár javaslatot, hogy mit olvass, ha nem akarsz elveszni a napi hírek tengerében, és még társadalmi szinten is érteni szeretnéd, hogy mit jelent a koronajárvány.

Mi így tájékozódunk, hogy ne öntsön el minket a hírdömping, de mégis képben legyünk a világ történéseivel:

-          Olvass napi összefoglalókat minden hír végigpörgetése helyett: ajánljuk a Mérce napi összefoglalóit, ami globális híreket is tartalmaz, vagy az Index napi összefoglalóit követheted az Instagramon is a legfontosabb fejleményekért

-          Olvass mélyebb, elemző cikkeket a napi apró hírek helyett: például magyarul ajánljuk a G7 gazdasági cikkeit és az Új Egyenlőség társadalomtudományi szövegeit, angolul a Political Critique vagy a Dissent Magzine cikkeit

-          A Partizán videóit nézd az önszerveződésről és szolidaritásról szóló hírekért és társadalomtudományos értelmezésekért

-          A válság rendszerkritikus értelmezéseiért olvasd még a Fordulat társadalomelméleti folyóirat oldalán posztolt rövid értelmezéseket, bővebben a Mérce tematikus rovatát, a Szolidaritás a válságban-t ajánljuk

+1 Válaszd ki néhány civil szervezet vagy önkormányzat Facebook oldalát, akiknek a járvány alatt is követed a tevékenységét, és figyeled az oldalukon, hogy te hogy tudsz segíteni másoknak

További cikkek a témában: 

- Mi a válság szuperképességed? - szerepeink a krízis alatt

- Hogyan moderáljunk online beszélgetést?